Хумус или хумос – вълшебна разядка хомос
Като любител на нахута, може би се досещате, че една от любимите ми рецепти е за домашен хумус. Всъщност, известна като разядка хумус или хумос, присъства в менюто на вегетарианските ресторанти, както и ливански, арабски и други кухни.
Не се разбира кое от двете е по-правилно – хумус или хумос, важното е, че говорим за едно и също изкушение.
Хумосът се приготвя преди всичко на око, като се спазва само изискването за наличието на определени подправки.
Приготвянето му е лесно, стига да имате блендер, нужните подправки и … желание
Затова, ако още не сте се отказали да опитате това вълшебство, ето и необходимите продукти:
- 300 гр сушен нахут – напоследък в почти всички магазини може да намерите разфасовки по 500 гр. Препоръчвам ви го, от гледна точка на срока на годност и времето за варене. Купувала съм и от женския пазар, но определено никога не се сваряваше така, както този от магазините, последната година. Най-вкусен и лесно сваряем последно беше този, който купих от магазин на ХИТ. Имаше само една марка, надявам се това да ви улесни.
- щипка сода за накисване
- сол
- Млян кимион – 1 пакетче
- 1 глава чесън
- 1 лимон
- Сусамов тахан – купувам го от женския пазар, другаде не знам къде има, може би в диетичните магазини, но не съм проверявала
- зехтин
- 20 гр кедрови ядки или тиквени семки
- червен пипер за декорация
Начин на приготвяне
Накисвате нахута от предишната вечер с малко сода. Преди да го сварите, изхвърлете водата в която е киснал и сипвате студена вода. След като заври, изхвърлете първите две води. След това варете до пълна готовност в подсолена вода.
След като се свари, обливате със студена вода и ако имате желание отстранявате люспите на нахута, ако не, не ги махайте. Предпочитам да е без люспите, става по-фина и хомогенна консистенцията, а ако е добре сварен се махат за 10-15 минути.
Следва смесването, което обикновено правя на няколко пъти, тъй като блендера ми е с малка вместимост и ако го препълня, няма да стане толкова хомогенно.
Избелете си чесъна предварително, изстискайте сока на лимона, извадете солничка, пакетчето млян кимион, сусамовия тахан и зехтина.
Може да запазите част от водата, в която сте сварили нахута, преди да я изхвърлите, ако е твърде суха пастата, въпреки зехтина и тахана, може да разредите с нея.
Сложете в блендера толкова нахут, колкото да покрие перката, не повече. Добавете зехтин около 1 с.л. като начало, 1 с.л. тахан, 1 с.л. лимонов сок, щипка кимион и сол, и 2 скилидки чесън. Всичко смесете добре и едва, след като се получи хомогенна паста го опитайте. Ако според вашия вкус нещо липсва, може леко да увеличите количеството и отново да разбиете.
След като пасирате цялото количество нахут, добре смесете всички части.
Може да сервирате в купичка или чиния. Отгоре поръсете с малко червен пипер, зехтин и избраните ядки.
Разбира се, може и без тези добавки, важното е, да го направите както ви харесва.
Това е чудесна рецепта и за пазещите 90 дневната диета. Могат спокойно да го приготвят през втория ден – варивата. И освен това, имайте предвид, че нахута се усвоя значително по-лесно от боба.
Ще се радвам да споделите и вашето мнение за тази любима рецепта.
Да ви е сладко!
Етикети/Тагове: разядки, рецепти варива, рецепти за 90 дневна диета, сосове, ястия с нахут
Правила съм си пастет от нахут,но слагах други подправки,пилучава се страхотно !