Абу Симбел – Храма на Рамзес II
Около 3 часа сутринта бях будна. Днес предстоеше екскурзия до Абу Симбел. Град, намиращ се на около 280 км. южно от Асуан и на по-малко от 50 км. от границата със Судан. Доспах си в автобуса, едвам гледах, но за изгрева бях будна. Определено си струваше да се види и заснеме, макар и в движение.
Пристигнахме при новопостроения храм на Рамзес II и храма на Нефертари (Nefertari). Тези исторически храмове претърпяват най-голямата спасителна операция в историята на архитектурата. Открити през 1813 година, храмовете са оставени под пясъците, докато бъдат събрани достатъчно пари за преместването им. И двата храма са преместени със 64 метра над първоначалното си местоположение, за да не бъдат залети от прииждащите води на язовира Насър.
Фасадата на Храма на Рамзес II е уникална със своите четири каменни статуи, всички изобразяващи Рамзес II с короната на Горен и Долен Египет. Над статуите на Рамзес са изсечени в скалите 22 павиани – богомолци на слънцето и пазещи входа на храма. Непосредствено до краката на статуите
могат да се видят по-малки статуи на майката на Рамзес II, върховната му жена Нефертари и някой от многото им деца. Размера им не надвишава коленете на основните статуи на Рамзес II.
В голямата зала се намират 8 колони изобразяващи бог Озирис.
В най-вътрешната част на храма се намира най-свещеното място – Олтара.
Залата е била така проектирана и изградена, че само два пъти годишно на 22 Февруари и 22 Октомври, първите лъчи на слънцето преминават през цялата дължина на пещерата и огряват статуите на четирите божества Птах (Ptah или Peteh), Амон-Ра (Amun-Ra), Рамзес II (Ramses II) и Ra Harakhti в дъното на храма пещера.
На по-малко от 100 метра се намира и Храма на Хатхор (Hathor) и Нефертари (Nefertari), или така наречения Малък храм. Това е първия в историята на Египет храм, посвещаван на царица. На фасадата на храма величествено се издигат статуите на Нефертари и Рамзес II. Друго изключение, което се наблюдава при този храм, е че статуите на царица Нефертари са със същата големина като тези на Рамзес до нея. Обикновено, жените и децата са с размери не по-големи от колената на фараона, спрямо статуята до, която стоят.
Отвътре храма е копие на Големия Храм на Рамзес II, но с много по-човешки размери.
Едва ли мога да опиша усещането, когато се разхождах сред тези колосални постройки. Мога само да кажа, че си струва всяка една крачка, която съм направила.
За щастие пропуснахме големите тълпи, и когато те „наводниха“ храмовете, ние вече бяхме разгледали и снимали.
Не мога да пропусна да отбележа и този забележителен вид монтаж на контакт, който може да срещнете там.
Етикети/Тагове: Египет, Снимки от пътешествия, пътеписи
Вижте и това: