Андреевден – 30 ноември
Когато пристигнах в офиса, един колега ме почерпи за именния ден на сина си и тогава се замислих, че не знам нищо за някой празници, освен, че са именни дни. Така ми се роди идеята, да направя една нова категория за българските традиции и празници.
Зачетох се за днешния Андреевден и вече бях убедена, че точно днес е денят, за едно ново начало. А защо това е така, следва да разберете:
С Андреевден започва нарастването на деня. За този ден хората казват: „На Андрей денят започва да наедрява колкото едно житено зърно“.
Традиция е, в навечерието на този ден xените сваряват в ново гърне боб, леща или царевични зърна и на сутринта всеки от семейство хвърля по малко от варивото в комина, като пожелава посевите да растат на високо и да наедряват. Дават и на животните, за да е добър плодът им. Всички от семейството хапват от варивото, а жените раздават из махалата.
Друго вярване е, че Св. Андрей е покровител на мечката и неин заповедник. В много предания се разказва, че Св. Андрей се явява пред хората, яхнал мечка за да прогони зимата и дългите студени нощи.
Празникът на Св. Андрей се свързва и с Никулден, като се смята, че св. Андрей е баща на св. Никола.
Някой го наричат и Едреевден.
На този ден именници са: Едрю, Андрей, Андрея, Андрияна
Традиционна храна за денят на св. Андрей е:
- Прясна пита
- Варени житни и просени зърна
- Варена царевица
- Фасул ясния с булгур
- Тиква с орехи
Етикети/Тагове: Български празници и традиции, семейство
Вижте и това: