Зелено – сиви изпражнения при бебетата
Когато дъщеря ми беше на около 2 месеца и половина, при поредната смяна на памперса бях силно притеснена. Изпражненията й бяха зелено-сиви на цвят, за разлика от досегашните жълти. Като всяка майка се притесних и педиатърката ни даде направление за гастро-ентеролог.
След посещението си там, не се успокоих и така и не получих отговор, защо цвета на акото й е бил такъв.
За да съм спокойна, че все пак няма някакви стомашно-чревни проблеми, инфекция, бактерии или каквото и да е, поисках да се направят изследвания на кръв, урина и микробиологичен анализ на изпражненията. За щастие, дори двукратните изследвания бяха отлични. Но все пак продължих да се притеснявам от появяващия се периодично зеленикаво – сив цвят.
И сега, за да се успокоите и Вие мами, които сте се сблъскали с подобен проблем, но нито педиатъра Ви, нито друг специалист, си е направил труда да Ви информира на какво се дължат, ето и отговора:
„Ако давате адаптирано мляко на бебето, дори и да е само на някой от храненията, погледнете съдържанието на микроелементи. Ако в адаптираното мляко се съдържа желязо (Fe), отдъхнете си. При някой деца реакцията на нормалните бактерии в стомашно чревния тракт към железния сулфат в храната, прави изпражненията тъмнокафяви, зеленикави или дори черни. Тази промяна не изисква лекарска намеса, не се притеснявайте, нито да прекратите приема на желязо. Изследванията показват, че желязото не предизвиква нито хранителни смущения, нито неспокойствие у бебето.
Ако обаче бебето не приема добавка със съдържание на желязо, тогава е добре да се консултирате с лекар.“
Из: „Какво те чака през първата година на детето“
Етикети/Тагове: изпражнения на бебето, майчинство
mnogo vi blagodaria 4e ste spodelili opita si toku shto si otdahnah i az zashtoto i nie imame tozi problem
Някъде по темите четох, че си кърмила изключително до 4-тия месец, защо тогава си давала адаптирано още на 2 месеца?
кърмих до 4-ти, а само на кърма беше до 2-рия. Караха не да се цедя, за да виждам колко яде малката, тъй като малко била наддавала. Оказа се, че тя изяжда 60-70 гр. през втория месец, но не защото аз нямам – цедях по 150-200 мл.
Казаха, че трябвало да изяжда поне 100 мл. и тя съответно повръщаше. Когато се случи на няколко пъти се наложи да дам АМ, тъй като нямах достатъчно кърма са 2-3 хранения в повече.
От стреса кърмата ми намаля и се наложи да дохранвам с АМ. Но до края на 4-тия реално давах и кърма. Последните 2 седмици реално минах на 1 кърмене (т.е. даване на цедена кърма), до преди това беше 3/4 на кърма.
Според мен, това ти е била грешката, че си слушала твоята педиатърка, която очевидно не е от най-компетентните. Ти как допускаш бебе на 2 месеца да изпие 100мл мляко??? Че то бебета на 5-6 месеца пият по 150-160мл и пак повръщат!!!
Бебета, доколкото си спомням в родилния дом, изпиваха не повече от 30-40мл,а предполагам, че знаеш че майчината кърма е в пъти по-хранителна от АМ. Нищо де, минало, жалкото е че наистина си имала много кърма, а сте преминали бързо на АМ.
Определено педиатърката, не е от най-компетентните, но няма да задълбавам в това.
Колкото до количеството храна на бебетата, средното количество за детето се определя по няколко схеми:
1 ден – 10 мл (коластра)
2 ден – 20 мл (коластра)
3 ден – 30 мл (коластра) или кърма (зависи кога тръгне)
…
след 10 ден до 30 ден – 100 мл – кърма
1 месец – 110 мл
2 месец – 120 мл
…
5 месец – 150 мл
Това разбира се е ориентир и за всяко дете е индивидуално.
Има и друга схема на смятане, в зависимост от теглото на детето (поне след 1-вия месец), какво е нужното количество кърма:
на 1 кг тегло са нужни около 170 мл. мляко. Което значи, че за 4 кг бебе са нужни 680 мл кърма/ ден. Това като го разделиш на 6 приема = 113 мл кърма/хранене (при 6 пъти на ден).
Това според мен е по-правилния начин за изчисляване, особено когато детето не е на фиксирано по часове кърмене.
Моя страх се породи от това, че малката наддаваше малко. Беше качила 590 гр. за 40 дни, което за бебе, родило се 3,400 кг беше малко (поне средностатистически). Факт е, че и до сега, тя е под нормата. Скоро ще стане на 1,9 месеца, а още няма 10 кг (9,5 кг е), а на височина е към 80 см.
Знам каква грешка съм допуснала, но пък и знам какво ще избегна при второто дете.
Коластра имах от 4-5 месец на бременността. От родилния дом я кърмех през час, винаги когато поиска. Стреса обаче, може да причини много вреди, в следствие на което да понижи нивото на окситоцина, а от там и количеството кърма. Най-красивите моменти са били докато я кърмя и много страдах, когато спрях.
Хубавото е, че има и хапче, което може от почти спряла кърма да стимулира лактацията за по-малко от няколко часа.
За съжаление за това разбрах едва тази година, когато на моя приятелка почти й спря кърмата на 3-тия месец. А първото си дете е кърмила година и 8 дни.
Какво е това хапче?
Здравейте,
Искам да ви разкажа историята на моето бебе, която все още не е приключила, но това, което прочетох току що малко се успокоих. Още след раждането бебо имаше силни колики, но акото си беше нормално, златисто като при кърмено бебе. Когато беше на 2 мес. се разболя – вдигна температура,силни болки в корема и разтройство. Изолира се клебсиела и му назначиха Аугментин, но бактериите преминаха и в урината и се наложи да постъпим в болница на венозен антибиотик и след това 10 дни вкъщи антибиотик през устата. Но след дългия курс на антибиотик се появи нова бактерия – ентерокок и отново в урината. Пак Аугментин и много пробиотици.Оправи се и за около 2 сед. всичко беше нормално и след това отново диария. Отново го заведох на гастроентеролог и му предписаха гентамицин през устата и пробиотици.Отново се изолира клебсиела. Вкрая на лечението клебсиелата беше изчезнала, но бебето продължи да ака абсолютно вода от 6 до 8 пъти на ден и много отслабна. Вече нищо не помагаше и тогава реших да му давам безлактозно мляко , което даде резултат.Бебо започна да ака гъсто ако един път на ден. Но се промени цвета на акото – стана сиво-зелен.Така беше 10 дни. После преминахме на нисколактозно мляко, а в момента съм включила и 1-2 кърмения. Акото стана малко по-кашесто, но все още преобладава зеления цвят с лек жълт отенък. Сега след като прочетох за желязото проверих на кутията на млякото видях, че съдържа железен сулфат. Вече бебо е на 5,5мес и проблема ми изглеждаше нерешим, но сега малко се обнадеждих, тъй като и педиатърката ми реши да спра да го кърмя и да минаваме отново на безлактозно. Сега вече мисля да преминем на кърма и обикновенно мляко и след като навърши 6 мес да го захраня. Дано всичко бъде наред.
Елена, благодаря, че сподели твоята история.
Не съм лекар, не мога да те посъветвам само едно – слушай вътрешното си чувство.
През цялото време знаех, че на моето дете му няма нищо и категорично отказвах да започна лечение на антиботик, за нещо, което не е доказано на 100%. Взимането на стерилна урина си е приключение, а в последствие се оказа, че не е назначен правилния метод за изследване. Така, след над 7-8 проби и ходене при каквито и да е доктори, в крайна сметка резултатите бях чудесни, но това ми костваше кърменето. Добре поне, че не послушах педиатърката и другите, които я поддържаха, да започна антибиотик на толкова малко дете, при това без 100% доказан проблем.
Малката и до ден днешен е под нормата на килограми, надявам се до нова година да стане 10 кг (на 1,9 г е), но пък е дете, което не се спира и за 1 минута.
Потърси информация от други източници, на какво може да се дължи това постоянно разстройство. Може да се окаже, че това няма общо с кърмата ти.
Не знам защо, в последно време много детски доктори и педиатри твърдят, че кърмено дете има белтъчинна алергия. Вярно е, че млякото по магазините няма нищо млечно в него … но пък кърмата да вреди на детето, това не го разбирам.
Стискам палци по-бързо и безболезнено да се оправят нещата при вас. Сигурна съм, че преживяваш силен стрес, но трябва да се държиш и да не го показваш и на бебето. То усеща, и ако усеща, че ти си спокойна, и то ще се подобрява много по-бързо.
Успех мило момиче, радвай се на бебенцето и го зарази с твоя позитивизъм!
Кърмата никога не може да навреди на бебето, ако майката е здрава! Това е просто закон!