Защо са нужни бабите след раждането на бебето?

Баба у домаОбикновено, след раждането на бебето, ако имате баби, те изявяват желание да дойдат да Ви помагат, когато се върнете у дома. Много по-редки са случаите, в които идва някой друг, детегледачка, сестра, леля или никой да не дойде, особено ако Ви е първо дете.
Ако до сега не сте се сблъскали с тази тема, а Ви предстои раждане, и такъв тип сблъсък на интереси, тази статия се надявам да Ви е полезна.

Задачата на майката след като сърне у дома:
1. Да се грижи за бебето
2. Да кърми бебето
3. Да се храни редовно, поне 3 пъти на ден, като задължително в менюто й трябва да присъстват белтъчини, овесени ядки и много течности.
4. Да спи и да си почива
5. Да полага грижа за себе си – ежедневен тоалет, в който не трябва да забравяте лосионите след къпане, особено в коремната област.
6. Да преоблича бебчо, да сменя памперси, да мие наакано дупе
7. Вечерта когато таткото се прибере, къпят заедно бебето.

Задачата на бабата, или човека, който е дошъл да Ви помага, независимо дали е собствената Ви майка или свекърва Ви:
1. Да поддържа чистотата в дома Ви (ежедневно почистване на прах, парцал на пода, прахосмукачка – колкото е нужно)
2. Да готви това, което Ви се яде, като е добре винаги да има и супа в менюто Ви
3. Да мие чиниите, да подрежда и прибира
4. Да пуска пералня, простира и глади дрехи, вашите и на бебето.
5. Първите 1-2 пъти да НАВИГИРА в къпането на бебето, но не и да къпят бебето, а вие да гледате!!!

Много често срещано явление обаче е, бабите да дойдат, да дундуркат бебето по цял ден, а вие да се разкъсвате между кърменията да готвите, чистите, гладите, и какво ли не, докато помощника Ви отнема най-сладките мигове с бебока, и единственото време за почивка – през деня докато бебо спи. И всичко това не само за вас и половинката Ви, а и за трети човек.

Страница: « 1 2 Всички страници »

Pages: 1 2

Етикети/Тагове: ,

Сподели
Add to Google
Сподели в edno23
Сподели в Twitter
18 ноември 2008, категория Майчинство и отглеждане.
RSS Абонамент RSS абонамент
Можете да се абонирате за E-mail бюлетина и да получавате известие за всяка нова публикация - напълно безплатно!

Вижте и това:

17 Коментара по "Защо са нужни бабите след раждането на бебето?"

  1. s казва:

    по основната тема – напълно вярно и много умно. с няколко неща не съм съгласна и основното е (макар и не по темата, но коментирано тук и тъй като е честа грешка…) – новородено и малко бебе НЕ СЕ КЪПЕ ВСЕКИ ДЕН

  2. Милена казва:

    Абсолютно не мога да се съглася с теб за къпането на бебето. 1-во, в утробата бебето плува в околоплодни води. Водата за него съвсем не е чужда. 2-ро – както всеки човек има нужда да се къпе всеки ден, то и за бебетата е нормално да бъдат къпани всеки ден. Не знам доводите ти, защо да не къпем бебето всеки ден, но да, чувала съм такива теории, и определено не съм им привърженик. Това обаче не значи, че някой, който е решил че това е добре за неговото дете, не трябва да следва собствените си възгледи.
    Днешните шампоани за бебета са съобразени с така чувствителната бебешка кожа и са с нужното pH, за да предпазват бебето от инфекции. Същото е и за кремовете за бебета. Те са на водна основа, така че да може да бъде хидратирана кожата им. А не както зехтина и мазта, които само омазняват кожата, но не я хидратират.

  3. ne e zaduljitelno казва:

    Е аз пък изобщо не съм съгласна, че бабите задължително са нужни, нали татковците са затова – те да помагат и да се грижат за бебето. Девет месеца двойката е чакала заедно малкия човек и сега какво, само майката да се грижи за него. Не съм съгласна!!!
    Лично при мен, съпругът ми си взе отпуска и сами си се справяхме и с гледането на детето (между другото първия месец то си спеше по 3 часа и се будеше само за ядене!!!) и имаше време и за чистене и готвене:). Нооо всичко е до нагласа – щом преценяваш, че имаш нужда от помощ, да.
    На мен ми беше много мило и спокойно двамата с таткото да си гледаме бебето:) и не съжелявам:)
    За къпането всеки ден съм ЗА с две ръце!!!

  4. s казва:

    Имала ли си бебе или детенце с кожни реакции – тежки? Не ти го пожелавам. Радвай се на твоята принцеса и нека е весела и здравичка! Пази нежната кожа. Малките бебета не се цапат, те няма нужда да се мият. При бебешката кожа няма добро развитие на защитата. Не се мие естествената за тялото покривка, за да се замества с изкуствени препарати, в период, в който тялото на човек още не функционира в пълнота, както е при бебетата. Възрастният е съвсем друга бира :) – там имаш активни потни жлези, хормоналност в пълен разцвет, естествено омазняване.

  5. Милена казва:

    @ne e zaduljitelno – не казвам, че е задължително да идва някой. Ти си от щастливките, които са имали спящо бебе. Моята принцеса спеше по-малко от мен :) . Таткото нямаше как да излезе отпуска точно тогава, иначе и аз бих предпочитам мъжа ми да е около мен, но така се случи.
    @s: Това е съвсем друга тема. Кожните реакции могат да бъдат предизвикани не само от къпане на бебето, а куп други неща. Ако по изрична препоръка на лекаря заради кожни проблеми не се къпе детето е едно. Друго е обаче, ако заради липса на достатъчна хигиена бебето да получи кожни проблеми. Това, че не се потят през първия месец е така, но това не значи, че е хигиенично да не се къпят.
    Освен това, бебешките шампоани за къпане са толкова меки, че едва ли могат те да са причина за подобни тежки състояния. Това го казвам, в случай, че се използва качествена козметика, не гаражен johnson примерно …

  6. ne e zaduljitelno казва:

    Ама какво значи „нямаше как да излезе отпуска точно тогава“??? А кога, като стане на 20 ли??? Нима работата е по-важна и не търпи отлагане, заради собственото дете???
    Не го разбирам това!!!
    Евала, че приеха закона за 15 дни бащинство след раждането на детето, въпреки че ако няма желание нищо не може да го накара да си остане вкъщи!

  7. Милена казва:

    @ne e zaduljitelno: не е до не можене, а до много други фактори. Той може да си вземе отпуска по всяко време. Проблема е съвсем друг. Важното е, че не се е самоотлячил от отглеждането, а наистина знам какво му беше на главата.

  8. ne e zaduljitelno казва:

    Каквото и да му е било на главата, родила му се е дъщеря, какво по-важно има от това?! Всеки си отговаря за себе си! Но за мен, няма по-важно нещо от семейството и начини винаги има, стига да го има желанието! Не го казвам, за да се засягаш или нещо подобно, абсолютно нищо лично! Нали знаеш поговорката: „Няма немога, има неискам“

  9. Милена казва:

    Ne e zaduljitelno: Не се засягам, дори напротив. Аз по-добре от всеки друг знам дали съм права за да толерирам случилото се.

  10. ne e zaduljitelno казва:

    Абсолютно, за това две мнения няма!
    Това, което най-много ме учуди и възмути в статията ти е, че никъде и по никакъв повод не споменаваш таткото като помощник. А и чесно казано, не съм особено съгласна бабите да се третират като „домашни прислужнички“! Съгласна съм да дойдат да поиграят, пододуркат бебето за час-два да, но до там. Ако желят да ми помогнат с нещо вкъщи също да, но да стоят по цял ден вкъщи е не. Явно всичко е до човека:)

  11. Милена казва:

    @ne e zaduljitelno: :) статията се казва защо са нужни бабите, а не ролята на таткото в отглеждането и помощта :) И такава ще има скоро. Въпроса за бабите много ясно съм го засегнала, че ако ще идва да помага, то е да помага за домакинството. А не да дойде, по цял ден тя да гушка бебето, а майката да търчи, да мие, готви, пере и да няма време за почивка. Ако бабата идва само за по 1-2 часа, за да види бебето е друго. Ако бебето спи и тя предложи помощта си, да, можеш да се възползваш. Проблема е, че много баби идват, по цял ден се занимават те с бебчето, накрая майката изнемогва, от това да шета и за още един човек и се получава обратен ефект.
    Напълно съм съгласна с теб, и аз съм засегнала случая в който бабата е по цял ден в къщата.
    А дали ще е бабата, лелята, детегледачка, таткото или някой друг, всеки решава кое е най-добре или на кой може да разчита.

  12. Милена казва:

    Още нещо забравих: ако бабата по цял ден ти дудне как да повиваш краката на бебето, как да къпеш бебето в солена вода, да седи и да те гледа докато го кърмиш и да ти дава акъл, и ти да не можеш да се насладиш на този невероятен момент, вярвай ми, и ти би я третирала като домашна прислужница :) . Добре, че на мен не ми се е налагало. Както казах и в статията, радвам се на две чудесни баби :)

  13. Mimkata казва:

    Определено е вярно това, че бабите може да пречат. Майка ми дойде уж „да ми помага“.Много я обичам, ама ме побърка.Седеше при мен докато го кърмех и побеснявах, пиеше си ракията с мъжа ми. Той милия повече ми помагаше от нея. Аз готвех, чистех и перях. След седмица и половина побеснях и я изгоних от нас. Звучи гадно, но неможех вече да я трая. Тя ме напрягаше повече отколкото да ми помагаше. На всичкото отгоре и до ден днешен като дойде да гледа детето, само гледа тв. и го храни. Нищо друго не прави. На изписването ни си тръгна, защото Аз бях много изнервена. Е как да не съм, те с баща ми седяха в кухнята и чакаха Аз да им направя кафе. Е мили момичета не ви трябва никой. По добре някоя приятелка която има дете да ви помогне, да ви покаже как да къпете бебето. И после сами си се оправяйте, с чистенето и готвенето ще се справите, та нали има и татковци. Повярвайте по добре ще сте. На мен ми помогна една приятелка, защото скъпата ми майка си тръгна. Иначе да мачка бебето и да го лигави може.

  14. Diana казва:

    Аз съм с две ръце против намесата на баби в отглеждането на детето. Разбира се има хора на които е необходима такава помощ, НО ако няма „уважителна причина“ не приемам такова нещо.
    Най-непослушните и невъзпитани деца, които съм виждала са отгледани от баби….

    Моите причини против бабите са:
    1. Бабите се налагат! – Не се интересуват от мнението на майката и нещата които тя е казала да се правят с бебето, си правят зад гърба й каквото си знаят.
    2. Бабите си мислят, че те по-добре знаят защото са гледали деца – Е да ама ние сме отгледани от тяхните майки, така че не знам к’ви деца са гледали, а и времената много се променят и гледането на деца днес няма нищо общо с това от преди 30 години.
    3. Една майка е много по-спокойна когато няма кой да я „надзирава“
    3. Бабите се цупят като не ги слушаш! – На една току що родила жена не й трябват хора с които да се съобразява.

    Освен това:
    1. Напълно съм против някой друг освен родителите да къпят детето и да дава акъл за това.
    2. Да не говорим пък за храненето, смяната на пелени или другите грижи за бебето.

    Естествено има хора с различни причини, които няма как да се справят без баби (и помоща им трябва да е сведена само до описаните в статията задължения), но аз мога да кажа, че от раждането до сега не съм допускала никой да се намесва в нормалното ми всекидневие и както преди така и сега с бабите се виждаме по 1-2 пъти в седмицата на кафе. (Аз сиги обичам, да не помислите, че имам нещо против тях. Просто не мисля, че трябва да се бъркат по какъвто и да е начин в живота на младото семейство)Сама съм се грижила и за бебето и за къщата и това не е невъзможно, нито е кой знае какво геройство. Така, че мили бъдещи майки недейте да подхождате със страх в отглеждането на детето само защото някой ви е обяснявал колко е тежко. Всяка жена може да се справи с това и без помощ от баби! Не е страшно.
    А ако има нужда от помощ най-добрия вариант е приятелка или детегледачка.

    УУУ много сдълго стана ама не се сдържах :)

  15. Симка казва:

    Аз моята майка ще я поканя по скоро защото знам, че такива са очакванията от нейна странна и защото ще е първо внуче в смейството ,а не толкова че няма да се справя без нейна помощ.
    При мен проблема идва от това, че живея в чужбина и естественно майка ми не може просто да намине за час-два/ ден-два. Идването й ще се състои от по-дълаг престой. Тя очаква да стои поне 1 месец. Мъжът ми предлага тя да остане не повече от 2 седмици. Аз казвам 3..Незнам как да направя всеки щастлив, да няма засегнати и да стигна до някакво решение?!

  16. Roz казва:

    Мили момичета, не забравяйте, че бабите на децата ви, са всъщност вашите майки! И те биха искали да споделят най-голямото щастие на СВОИТЕ деца – да станат родители. Щом са успели да отгледат и възпитат здрави и уверени деца, може би си заслужава да се вслушате в съветите им. Когато децата пораснат и станат самостоятелни личности, майките преосмислят методите си на отглеждане и възпитание. Възползвайте се от техния опит и така може да прескочите някоя грешка, в интерес на вашите собствени деца! Не проявявайте ината, да правите точно обратното на това, което са ви посъветвали, само защото го е казала майка ви (свекърва ви), а не някоя приятелка. Никой не ви мисли ДОБРОТО повече от вашите собствени майки! Премисляйте това, което ви съветват и решавайте сами как да постъпите! Все пак децата са си ваши и вие имате право да ги възпитавате, както и да носите отговорността за тяхното възпитание. Всички казват: „Майка му не го е научила!“, а не баба му!
    С раждането на вашето бебе, вие тръгвате по дългия път, който вашите майки, т.е. бабите на това бебе, вече са минали. И не забравяйте, че ще дойде денят, в който вие ще бъдете на тяхното място.
    Всъщност исках да кажа само, че е хубаво да се отнасяте с майките си така, както бихте искали да се отнасят с вас, един ден, собствените ви деца! А този ден идва след МИГ!

  17. снаха казва:

    Моята дойде да ми помага и започна със сръдните, защо не съм лягала, ставала и правила каквото тя каже. По цял ден четеше книжки и чакаше да се върне мъжът ми, за да започне да се оплаква от поведението ми. Нито чистеше, нито при детето стоеше, само готвеше и то само за мъжът ми- трябваше да ядем, когато той се върне в 10 часа. НЕ ЧЕ се оплаквам, но за мен беше кошмар, чакаш с нетърпение да си ходи, за да заживея спокойно. РАБОТАТА не ми тежеше, а нейните инътриги и скандали и нежеланието и да направи нищо за мен с някаква дори минимална помощ!

Остави мнение/коментар