Ивановден – 7 януари
Ивановден се отбелязва на 7 януари, в чест на светецът Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос в река Йордан. Йоан Кръстител е наричан още Предтеча, защото предрича идването на Исус Христос на Земята и подготвя пътя на месията с проповедите си.
Когато Христос отива при Йоан Кръстител, Кръстителя познава пратеника на Бога и го посочва на своите съвременници: „Ето Агнецът Божи, който взима върху си греха на света“. Като символ на пречистване Йоан кръщавал покаялите се с вода.
Йоан Кръстител е заловен и обезглавен по нареждане на Ирод Антипа.
Българската народна традиция е свързана с и обичаите на Ивановден с очистителната сила на осветената на Йордановден (Богоявление) вода. Периодът на т.нар. „мръсни дни“ е отминал и всеки обръща поглед напред към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот.
Народните обичаи повеляват кумовете или деверът да „къпят“, пръскайки публично с вода младоженците, които са сключили брак преди една година. На Ивановден се ходи на гости на кума, младоженците му носят кравай, баница и вино, както кървавица и печено свинско месо, защото в народната представа Свети Йоан Кръстител е покровител на кумството и побратимството.
На този ден ергените къпят момите, окъпвани са младите мъже и именниците.
С Ивановден се бележи и краят на периода, през който обикалят маскираните новогодишни дружини.
На Ивановден именници са: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Калоян, Йото, Йоан, Йоана, Йоанка, Жана, Ваньо, Ваня.
Традиционна храна за Ивановден е:
- варено жито
- фасул
- ошав
- баница
- кървавица
- печена луканка
- свински ребра със зеле
- пълнено бутче
- баница
- ябълков сладкиш
Етикети/Тагове: Български празници и традиции
На Ивановден имен ден празнуват и всички с името Иво.